От признанието, че иска да уволнява хора незаконно, през успокоенията, че няма риска за фискалната ситуация, Асен Василев уверено крачи към титлата за най-лъжлив Министър на финансите. Изказванията, с които той откри дебатите по бюджет 2006, отпреди две седмици пред Нова телевизия обаче му гарантират мястото на първенец като лъжец.
На 29 август той казва: „22, 23, 24 година. За трите години общо бяха взети общо 15 милиарда лева дълг. За тези 15 милиарда лева дълг ръста на БВП, тоест това, което сме произвели като стоки и услуги е 63 милиарда. За всеки лев взет дълг БВП е пораснал с 4 лева. В момента за шест месеца са взели повече дълг, отколкото за всичките три години заедно“.
Инфографиката по-долу показва колко неверни са твърденията му, и по отношение на теглените заеми, и по отношение на производството. Когато започна да му се обръща внимание, че говори неистини, Василев започна да уточнява, че има предвид т. нар. нетен дълг, който показва разликата между новите заеми и изплатените. Дори и тогава сметката му нито е вярна за дълга, нито е вярна за стимулирането на икономиката.

Кратка справка показва, че номиналният брутен вътрешен продукт (стоките и услугите по новите цени) расте много по-бързо от реалния растеж, мерен през т. нар. индекса на физическия обем, който не взима предвид ценовите изменения. Номиналният растеж изпреварва в пъти темпа, с който расте реалният БВП. Толкова за честността на Асен Василев.




